amiodbastera
Administrator
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łochowo
|
Wysłany: Śro 13:24, 14 Sty 2009 Temat postu: Bichon Frise- ogólnie |
|
|
BICHON A POIL FRISE
Skąd pochodzi?
Już w starozytnej Grecji w Rzymie znano małego długowłosego, białego pieska pokojowego, który póxniej przewędrował z Włoch do Hiszpanii i południowej Francji. Istnieją jednak i inne hipotezy, wedle których pies ten w średniowieczu dotarł z Włoch do Niemiec, a stamtąd dopiero wyruszył na podbój Belgii, Holandii, a później Francji i Hiszpanii. Zgodnie z kolejną teorią bichon frise wraz z marynarzami trafił na wyspy Kanaryjskie, a stamtad dopiero do Hiszpanii jaki "piesek z Teneryfy". Mozliwe, że nazwa ta miała jednak tylko znaczenie marketingowe- psy o egzotycznych nazwach sprzedawały się w owych latachlepiej... Francuska kynologia z kolei traktuje bichona frise jako potomka miniaturowego pudla, a na dodatek, gdy pierwszy raz pokazano go na wystawie w 1928 r. w Niemczech, to opisano go jako " jedwabistego pudla z Teneryfy". W końcu przyjęto za pewnik, że wszystkie odmiany biszonów wywodzą się od psów pokojowych, znanych już w czasach antycznych i pochodzą z bliżej nieokreślonego regionu Morza Śródziemnego. Obok bichona frise należą tu także : maltańczyk, hawańczyk, bolończyk, lwi piesek i coton de Tuelar ( możecie znależć ich opisy w zakladce psy ) .
Wyższe sfery
Przodkowie bichona frise byli wysoko cenieni- antyczne matrony nie mogły sobie wyobrazić życia bez swego pieska, podobnie jak dworzanie królów Hiszpanii czy włoskich książąt. Każdy, kto chciał podkreślić swą uprzywilejowaną pozycję kupował sobie bichona frise lub maltańczyka ! Bichon frise przezył szczyt swej popularności w czasach belle epoque. Poskręcana w drobne loczki główka wyglądała z okien powozów wyższych sfer w całej Europie. nic dziwnego, jako że psy te były i są dumne z wrażenia, jakie czynią na ludziach.
Z pałaców na ulice
Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej sytuacja bichon frise zmieniła się diametralnie. Wskutek zmian gospodarczych i społecznych straciły one uprzywilejowaną pozycję i groziło im nawet wymarcie. Przezyły jednak zły czas radykalnie zmieniając pozycję- stały się ulubionymi towarzyszami ulicznych grajków i sztukmistrzów, którzy wykorzystywali ich podatność na szkolenie i upodobanie do popisywania się. Małe białe pieski skakały przez obręcz, chodziły po linie czy na dwóch łapach obchodziły publiczność z kapeluszem w zębach... Próbowano nawet układac je jako psy przewodnicy dla ociemniałych. W ostatnim półwieczu bichon frise zmaga się z wielką konkurencją ze strony yorkshire terrierów i west highland white teriwrów, ale w wielu krajach europejskich wciąż cieszy się sporą popularnością.
Biszon kedzierzawy ?
Wiele krajów rywalizuje o miano ojczyzny biszona- Hiszpania, Francja, Włochy ... Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała, iż pochodzenia rasy są równocześnie Francja i Belgia. W tej ostatniej mieszkała opisywana w piosenece Jacquesa Brela hodowczyni biszonów, która nadała im oficjalną nazwę" bichon a poil frise". Polskie dokładne tłumaczenie tej nazwy- biszon kędzierzawy- nie przyjęło się.
Wzorzec rasy
[link widoczny dla zalogowanych]
OGÓLNE WRAŻENIE:
Żywy, figlarny piesek; długa, skręcona w liczne drobne pierścionki, bardzo miękka sierść.
GŁOWA:
Czaszka dłuższa niż kufa, proporcjonalna do tułowia; przełom czołowo-nosowoy słabo zaznaczony; bruzda między łukami brwiowymi nieznacznie widoczna; kufa nie może być ani gruba, ani ciężka, nie może jednak być też wąska.
OCZY:
Ciemne, z jaknajciemniejszymi obwódkami, kształtu raczej okrągłego, nie wypukłe; wesołe, niezbyt duże, brak widocznych białkówek.
USZY:
Zwisające, pokryte delikatną sierścią; w pobudzeniu podano nieco do przodu, choć przednią krawędzią nadal dotykające czaszki.
SZCZĘKI:
Policzki płaskie i niezbyt umięśnione; zgryz nożycowy.
SZYJA:
Stosunkowo długa, noszona wysoko, łukowata i węższa przy czaszce, rozszerzając się łagodnie przechodzi w obręcz barkową.
TUŁÓW:
Rozwinięta głęboka klatka piersiowa; szerokie, mocne, lekko wysklepione lędźwie; zad lekko zaokrąglony.
KOŃCZYNY:
Przednie proste, pionowe, mocne; śródręcze krótkie i proste, oglądane z boku lekko skośne; szerokie, mocne kończyny tylne i uda.
ŁAPY:
Zwarte, pazury jak najciemniejsze ideałem są czarne.
OGON:
Osadzony ponożej linii grzbietu ( niżej niż u pudla ), noszony wysoko, ponad grzbietem.
SZATA:
Delikatna, jedwabista, poskręcana w liczne pierścionki.
Maść:
Czysto biała.
Życie codzienne
Trzeba wiedzieć, że:
- delikatna, jedwabista i lokowata sierść oznacza codzienne szczotkowanie
- wskazany jest przemyślny jadłospis
- dobrze rozumie się z innymi psami...
- zaś z kotami bywa róznie
- uwielbia być podziwiany
- cena szczeniaka waha się od 1700-2500 zł
- utrzymanie wynosi miesięcznie ok. 300 zł
Najlepszy przyjaciel
- Właściciel bichon frise powinien być zrównoważonyoraz prostolinijny, dość energiczny i pałać sympatią do swego psa. Powinien liubic zabawy z psem w chowanego czy poprostu długie spacery po polach i łąkach - bichonmusi się wyszaleć !
Opiekun psa powinien być jednak stanowczy, gdy pies przebieże miarę w swych błazeństwach. Łagodność oraz konsekwencja sprawi, że życie z bichonem będzie o wiele łatwiejsze.
- Jeśli cenicie sobie dłuższą drzemkę lub spędzanie połowy dnia przed telewizorem, to rozejrzyjcie się raczej za inną rasą - bichon kocha ruch i chce prowadzić aktywny tryb życia.
- Mały łobuziak bardzo lubi zwracac na siebie uwagę. Nie warto się nań o to gniewać, od początku trzeba jednak uczyć go posłuszeństwa, by móc przerwać ciąg niechcianych figli. Nie można jednak zabraniać mu wszystkiego, bo będzie bardzo nieszczęśliwy.
NALEŻY:
- być czułym
- codziennie poświęcać psu wiele czasu
- wykotrzystywać jego niecodzienne zdolności
- okazywać stanowczość jesli bedzie zbyt męczący.
NIE WOLNO:
- zezwalać mu na wszystko
- być wobec niego obojętnym
- złościć się na niego
- okazywać brutalność
- zostawiać go w obcej rodzinie na czas urlopu.
Charakter
PLUSY:
- żywy
- śmiały
- inteligentny
- pełen energii
- wesoły i zabawny
- czuły
- o wspaniałej pamięci
MINUSY:
- bywa męczący
- humorzsty
- pełen przeciwieństw
Mały psiak może zmienić się w prawdziwego tyrana
Bichon frise wymaga otoczenia, które odpowiadać będzie jego niespożytej energii. Jeśli to się uda, będzie najwierniejszym i oddanym całym sercem towarzyszem. trzeba wiele się z nim bawić, i jeśli to tylko możliwe, nie zostawiać go samego, bo bardzo źle znosi samotność.
Uroczy biały puszek najchętniej nie rozstawałby się ze swym panem lub panią od rana do wieczora, nigdy nie majac dosć ich towarzystwa, uwagi i pieszczot. Trzeba jednak pamiętać, że rozpieszczony ponad miarę stanie się uciążliwy, stad nie mozna mu pozwalać na wszystko, czego zapragnie.
Dom ponad wszystko
Wasz dom musi być także domem waszego psa. Kiedy mały szczeniak przyjdzie do domu, trzeba mu pozwolić na spokojne zapoznanie sie z nim i od pierwszego dnia okazywać psu zaufanie i uczucie. Zaczyna przebierać w miarę w swych figlach? Trudno, trzeba mu ich zabronić, zdecydowanie pokazujac, co mu wolno, a czego nie. Zwłaszcza w młodości trzeba mu poświęcać mnóstwo czasu i nauczyć go, że od czasy do czasu wieczór przed telewizorem bywa równie przyjemny jak długie spacery, które bardzo lubi. Bichon frise ma wspaniałą pamięć i doskonale wie, co mu wolno, a czego nie, co nie znaczy, że nie będzie stale próbował poszerzać zakresu swoich praw... Należy w kontaktach z nim oszczędzić mu gwałtownych emocji, które mogą odbić się na jego charakterze.
Uparciuch
Jeśli bichon przekona sie do swej rodziny, która nie pozwoli sobie jednak na okazanie słabności wobec małego klauna, to będzie jej oddany całym sercem. Równocześnie okaże żelazną konsekwencję i nieustępliwość w kwestii obrony swych praw - choćby do asystowania przy śniadaniu. Krok po kroku polubi innych członków rodziny, potem przyjaciół i sąsiadów... Nigdy jednak nie przekona sie do ludzi, którzy nie będą go akceptowali, okazywali mu niechęć czy brak zaufania. Wobec swoich właścicieli bichon frise potrafi zachowywac się kapryśnie i pokazywać humory - jeśli mu na to pozwolimy. Najbardziej w świecie zależy mu na podziwie, jeśli więc ukarzemy go obojetnością to szybko porzyci nieakceptowane zachowania. Chyba, że mu ustapimy, a wtedy nie ma juz rady - będziemy mieli w domu małego tyrana. A konsekwencji i uporu nie sposób mu odmówić.
Dwie strony medalu
W charakterze bichon frise lezy zarówno delikatność jak i temperametr, spokój i dynamika. Nie jest łatwo pogodzić się z psem o tak zróżnicowanym charakterze, stąd od początku trzeba wychowywać go bardzo konsekwentnie i umozliwiając mu rozładowanie napięcia i energii: wskazane są długie spacery, zabawy w ogrodzie czy parku lub nawet uczenie go cyrkowych sztuczek. Różnicowanie pomiędzy fazami aktywnosci i leniwego odpoczynku pomoże nam w kontaktach z psem.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez amiodbastera dnia Sob 18:56, 24 Paź 2009, w całości zmieniany 8 razy
|
|